Необходими съставки:
-
свински джолан1 брой(1кг-1,2кг)
-
бира1 чаена чаша
-
вода1 чаена чаша
-
краве масло50 грама
-
мед2 супени лъжици
Рецептата:
Няма какво да се заблуждаваме, джоланът е най-вкусното месо! Но също така и трябва да бъдем напълно честни - да приготвиш вкусен джолан изисква време. И нищо повече. Просто време и търпение. Рецептата за свински джолан в гювеч е една от най-лесните рецепти в Супичка. Но същевременно, рецептата за свински джолан в гювеч е една от изискващи най-много време за печене рецепти. Слагаш го във фурната и забравяш за него.
- Първата стъпка от рецептата за свински джолан в гювеч е изборът и подготовката на джолана. Избирате хубав, не много голям свински джолан, като най-добре е да посетите близкия месарски магазин, а да не залагате на джолан от витрината на големите вериги. Измивате добре джолана, добсушавате го, след което го обтривате старателно от всички страни със сол.
- В гювеч слагате бирата и водата и поставяте след това джолана. Следвайте тази последователност на поставяне на съставките в гювеча, защото ако залеете джолана с течностите, то ще отмиете солта. Слагате гювеча (винаги!) в студена фурна, за да не се пукне. Първаночално включвате на 200 градуса, като след около 30 минути намалявате на 160 градуса и забравяте за джолана за около 4 часа, като на всеки 40-50 минути изваждате, отваряте и обливате печащия се джолан със соса.
- След около 4 часа във фурната, изваждате джолана и в малка купичка разбърквате кравето масло, меда и 1-2 супени лъжици от соса. С тази смес намазвате джолана и оставяте за още около 20-30 минути във фурната.
Рецептата за свински джолан в гювеч е изпълнена.
Бележки:

Гювечът е един вълшебен съд! Той има способността да превръща и най-простичките съставки в истински деликатеси! Рецептата за постно зеле в гювеч, рецептата за боб в гювеч, както и рецептата за пухкав хляб в гювеч са доказателство на това твърдение.
ДОБЪР АПЕТИТ!
Правя го вече втори път - получава се страхотен. Благодаря за прекрасните рецепти!
Здравейте! Мисля утре да направя рецептата, но имам един въпрос - след като се намаже с маслото слага ли се капакът на гювеча или се запича без него?
Здравейте! Нали няма да има голяма разлика, ако се използва йенска тенджера вместо гювеч?
Ако джоланът е без кост и се пече на фурна с фолио, за колко време и на колко градуса трябва да е?