Необходими съставки:
-
печени чушки10 броя
-
краве масло2 супени лъжици
-
брашно2 супени лъжици
-
сирене100 грама
-
прясно мляко1 чаена чаша
-
магданоз1/2 връзка
Рецептата:
Съвършенството на простотата! Понякога следвайки най-лесните, най-бързите и най-елементарни рецепти получаваме най-вкусните ястия. Точно такава рецепта е рецептата за пиперена каша. Рецептата за пиперена каша е типичен представител на българската селска кухня, защото точно при баба на село съставните елементи на това ястие са най-качествени. Пиперената каша често е забравяна в съвременната домашна кухня, което е напълно незаслужено, защото освен невероятно вкусна, рецептата за пиперена каша е от онези рецепти, с които пестим време, а също и средства, тъй като е изключително икономична.
- Първата стъпка от рецептата за пиперена каша е подготовката на чушките. Печените чушки, наричани в североизночна България печен пипер, е добре да бъдат червени, защото именно те имат сладникавият плътен вкус, който се търси е рецептата за пиперена каша. Обелвате печените чушки и ги нарязвате на парчета. В дълбок тиган или тенджера разтопявате маслото и изсипвате нарязаните чушки, след което добавяте и брашното и разбървате много добре, за да не се получат бучки.
- След 2-3 минути добавяте и прясното мляко при непрекъснато бъркане. Прясното мляко трябва да бъде студено, за да не се получате бучки в кашата. След като пиперената каша поври още няколко минути добавяте и натрошеното сирене и разбърквате добре.
Рецептата за пиперена каша е изпълнена.
Бележки:

Печените чушки са неизменна част от лятната кухня на всяко българско домакинство. Вариантите, в които се появяват на трапезата са много. В началото на менюто, като салата от печени чушки / салата от печен пипер, като предястие или леко основно ястие, каквито са чушките бюрек / пиперки бюрек и печените чушки / печен пипер със сирене и яйца на фурна, или пък като едно от най-обичаните летни ястия - печени чушки / печен пипер с доматен сос.
ДОБЪР АПЕТИТ!
Нещо ми изчезна коментара:)
О, обожавам такива рецепти. Не съм опитвала каша с чушки, но непременно ще я направя, благодаря!
Вкусна и лесна е кашата от пипер. Наистина класическа бърза рецепта :) Радвам се, че и Вас ви харесва!
Хубав и прохладен ден! :)
Ние имаме подобна рецепта, но в нея има допълнително лук и домати.След като всичко се запържи се прибавя малко брашно и прясното мляко. Обожавам тази каша!
Мммм, много богато лятно ястие приготвяте! Звучи наистина много вкусно! И заслужава да се опита!
Не бях яла досега такава каша, но много ми хареса! Моята стана малко по-оранжевка, което си го обяснявам с факта, че пипера ми беше от буркан! Рецептата е 10 по шестобалната система!
Ще се радвам, ако в блога намери място рецептата за гъбена каша! Поздрави!
Дали ще стане с пипер от буркан ??
Ще стане! Няма никакъв проблем!
Аз най - редовно я правя през зимата с мариновани пиперки/чушки от магазина. Само внимавайте, когато купувате, НЕ трябва да са мариновани в оцет. Комбинацията между оцет и мляко е кошмарна. От личен опит казвам.
Да, определено чушките за рецептата за пиперена каша трябва да са само печени, но не и мариновани :)
Аз открих пиперената каша това лято. И бях много впечатлена, как от едни толкова познати продукти се получава едно толкова непознато и толкова вкусно ястие! Радвам се, че не само аз съм останала очарована от рецептата за пиперена каша! Бърза, лесна и изненадващо вкусна! :)
Вчера сутринта с влизането ми в соц. мрежа тази рецепта ме "посрещна". :)
Вечерта беше на масата ни - мнооого вкусна и лесна, супер приятен вкус :)
Пиперената каша носи вкуса и аромата на лятото! Много се радвам, че ви е харесала! :) Да Ви е сладко!
Здравейте,приготвих кашата с маринован пипер,но сега въпроса дали бих могла да ползвам пресен пипер ??
Според мен ще се получи, но ще трябва да го запържите по-продължително, за да не остане суров. Чак след като омекне пипера продължете с останалите стъпки от рецептата за пиперена каша :)
Много Ви благодаря.
Страхотна рецепта, много вкусно. Само имам малка забележка, че не само в североизточна България на чушките казват пипер ами и в цял свят
Пипет или чушки - няма значение! Важното е, че се получава много лесно и много вкусно ястие! :)
Тази кашичка ме върна в детството ми, когато това беше едно от любимите ястия, които ми приготвяше баба. Бях забравила за тази вкусотия, не съм яла години от нея. Благодаря Ви за подсещането! Понякога храната не е само вкус, а връщане към щастливите, отминали времена! :)
Любима вкусна рецепта, наистина от детските години! И толкова лесна за приготвяне! :)
Моля коригирайте пропорциите.Толкова е вкусна тази каша,че е абсолютно недостатъчна за едно 4 член.сем-во.Поне двойна доза,че да са сити всички ;-)
Хаххахахаха! Наистина пиперената каша е страшно вкусна и човек озверява, като я пробва! Много се радвам, че и на Вас Ви е харесала!
Може ли да използвам замразени печени чушки?
Може! :)
Предпочитам"Миш-маш". От Търновско.
Чудна, чууудна каша стана! Превъзходна рецепта! Благодаря!
Любимата на свекъра
Пиперената каша е една от най-простичките и вкусни гозби от българската национална кухня :)
Обожавам я тази рецепта, особено след като съм прекарала следобеда на терасата с любимия чушкопек и съм купила топъл хляб - божествено!
Оооо, да! Пиперена каша с топъл хляб е просто вълшебство! :)
Тази кашичка вкъщи я готвим много често. Аз почти винаги ползвам маринован пипер от буркан. От опит ще споделя, че когато го купувате трябва да внимавате да Не е маринован в оцет. Комбинацията мляко и оцет е кошмарна. Ние така си изхвърлихме една каша, след като се оказа, че съм взела грешен буркан в магазина.
Рецептата е страхотна! Много вкусни станаха!
От месеци се чудя на тази рецепта. Приготвих я и стана нещо уникално! Вкъщи всички я харесаха! Дори децата бяха във възторг! Благодаря за чудесните идеи!
Една от най-простичките и вкусни манджи! Уникално!
В нашия край се казва ЧУШЧЕНА МАНДЖА ????
Уникално вкусно ????☺️