Необходими съставки:
-
агнешко1 брой агнешка плешка
-
агнешки бял дроб1 брой
-
агнешки черен дроб1 брой
-
ориз2/3 чаена чаша
-
пресен лук1 връзка
-
магданоз1/2 връзка
-
джоджен1/2 връзка
-
черен пипер1/2 чаена лъжица
-
червен пипер1 супена лъжица
-
олио4 супени лъжици
Рецептата:
Има ястия, които будят апетит дори само със своето споменаване. Към тези ястия се числи и пълнената агнешка плешка, едно от най-често приготвяните ястия с агнешко месо, характерно за пролетта, за Великден и Гергьовден. Пълнената агнешка плешка е специалитет, който обаче се приготвя лесно и изисква по-голямо внимание единствено при разрязването на плешката за получаване на “джоб”, в който да напълните плънката. Рецептата за пълнена агнешка плешка е подходяща за празнична трапеза, както и за посрещане на гости, тъй като с нея пестите усилия - месото и гарнитурата се готвят заедно.
- Първата стъпка от рецептата за пълнена агнешка плешка е подготовката на плешката. За да можете да срежете плешката и да получите “джоб”, трябва предната плешка да е оставена с 2-3 ребра при разфасоването на агнето. С остър нож разцепете плешката под кожата в посока от ребрата към бута, правите го внимателно. Оформя се “джобът”, в който ще пълните плънката, който джоб разширявате с ръка. Докато подготвяте плешката слагате белия и черния дроб да се сварят за около 20 минути.
- Сгорещявате олиото в дълбок тиган или тенджера, след което изсипвате измития ориз и ситно нарязания лук в него, разбърквате, докато оризът стане прозрачен. Нарязвате черният и белият дроб на ситно и ги добавяте към ориза. Добавяте също ситно нарязания магданоз и ситно нарязания джоджен, както и три черпака от бульона, в който са врели дреболиите (черният и белият дроб), черния пипер и ½ чаена лъжица сол. Оставяте плънката да ври, докато оризът поеме напълно течността.
- Последната стъпка от рецептата за пълнена агнешка плешка е същинското пълнене на плешката. Осолете плешката отвътре и отвън и напълнете получения “джоб” с плънката. Притискайте плънката плътно в получената кухина. Ако остане плънка която не можете да съберете в плешката добавете малко вода и я сварете отделно. Зашивате пълнената агнешка плешка с голяма игла и дебел конец. Имайте предвид, че трябва да зашиете отвора плътно, тъй като при печене оризът се набъбва и ако не е добре зашита може да излезе.
Рецептата за пълнена агнешка плешка е изпълнена!
Бележки:
Как да приготвим агнешко месо? Освен рецептата за пълнена агнешка плешка има още няколко варианта за приготвяне на агнешко, които спадат към класическите рецепти от българската национална кухня. Много лесна за приготвяне, а много сполучлива като резултат е рецептата за агнешко печено на фурна. Приготвено по този начин, агнешкото печено се изпича много добре, остава сочно и безпроблемно се дели от кокалите. Ако приготвите агнешко печено по тази рецепта може да го сервирате със зелена салата или пък с класическа картофена салата. Друга много практична идея за приготвяне на агнешко месо е рецептата за агнешко с ориз и лапад. Безспорният плюс на рецептата за агнешко с ориз и лапад е, че месото се приготвя заедно с гарнитурата.
ДОБЪР АПЕТИТ!
Коментари (7)
Благодаря за чудесната рецепта!
Рецептата за пълнена агнешка плешка е подходяща за пролетта, но пък внася свежо настроение и аромат и в зимното меню :)
Имам въпрос - има ли начин да се замени агнешкия дроб с нещо друго , което да не е субпродукт? Не сме фенове на карантията, ако няма друг начин мога ли да оставя плънката постна ?
Може с орехи и стафиди или ситен боб.
Различна, но звучаща много вкусно плънка! :) Трябва да се пробва!
Опитайте с гъби и ориз
Просто не ги слагайте.