Необходими съставки:
-
магданоз3 връзки
-
орехи1 кафена чаша
-
зехтин100 мл
-
чесън4 скилидки
-
сол1 чаена лъжица
Рецептата:
Магданозеното песто е побългарен вариант на песто Дженовезе, което се приготвя с босилек. В магданозеното песто, както е видно и от името му, главно действащо лице е магданозът. Магданозеното песто е истинска бомба с витамини и може да се ползва, както като сос за паста, така и за сос към месо, или пък дори намазано на препечена филийка. Рецептата за магданозено песто е бърза и лесна и е изключително подходяща за кухнята на новака. Магданозеното песто не може да бъде наречено „заместител” на оригиналното песто Дженовезе от босилек, но пък е много по-достъпно, тъй като цената на магданоза е много по-ниска от цената на босилека, а освен това магданозът е много по-характерен за българската национална кухня, което прави вкуса му много по-познат.
- Първата стъпка от рецептата за магданозено песто е подготовката на продуктите. Измивате магданоза и отрязвате дръжките. Обелвате скилидките чесън.
- Слагате в кухненския робот измития магданоз, добавяте чесъна, орехите и солта и разбивате. На тънка струйка , докато останалите съставките се разбивате, добавяте и зехтина. Ако под ръка нямате зехтин, може да ползвате и олио. Разбивате, докато се получи гъста каша. Магданозеното песто може да изсипете в бурканче и да го съхранявате в хладилник.
Бележки:
Магданозеното песто със сигурност ще се хареса от феновете на магданоза. Ако и вие обичате вкуса и аромата на тази подправка и се чудите как да я ползвате по-интензивно в кухнята, Супичка има няколко предложения за вас. Най-популярната рецепта за салата от магданоз е рецептата за ливанска магданозена салата „Табуле”. Салатата „Табуле” се приготвя много лесно, в оригиналната рецепта за салата „Табуле” се ползва булгур, но може да приготвите и салата „Табуле” с киноа. Вкусът на салатата е много свеж, а и е пълна с витамини, тъй като магданозът, в нея не се подлага на термична обработка и запазва всички свои полезни свойства. Ако пък искате да приготвите супа от магданоз, то може да пробвате рецептата за магданозена супа. Магданозената супа е гъста супа, напомняща за крем супите, която също носи магданозения аромат. Друга много популярна рецепта, в която магданозът не е само подправка, а главно действащо лице е рецептата за магданозени кюфтета „Кайгана”, която пък има арменски произход. Магданозените кюфтенца са много свежи и са един чудесен вариант за вегетариански кюфтета.
ДОБЪР АПЕТИТ!
Коментари (15)
Pesto Bulgarese ще е това! Страхотна рецепта и скъпите кедрови ядки са заместени с орехи - колко по-добро може да бъде. Пък и е добре човек да яде повече храна, характерна на обитаваната от него земя. : )
Точно така! Българската алтернатива! Разбира се, класическото песто също си е много вкусно, но пък може да разнообразим с по-достъпен и също толкова вкусен вариант с магданоз :)
А ястието на снимката горе как е по-добре да се приготви - със студена паста и да стане като салата или с топла?
Аз лично го сервирам като основно ястие, тъй като макар и магданозено песто, пестото си е песто :) Но може би ще е подходящо и за салата... Може да пробвате ;)
А моят такъв е: вместо орехи използвам 100г накиснати слънчогледови ядки или тиквени семки, 50 на 50 зехтин и вода, 1 лимон, джинджифил и по една връзка магданоз и копър или само 2-ве магданоз.
Понякога добавям и маслини без костилка.
Вкусно е!
Звучи много свежо и вкусно! :)
Пак си е оригинално италианско от някакво крайбрежие, гледах скоро Дейвид Роко той правеше магданозено песто, добави и настърган пармезан разбира се:-). Абе важното е да ни харесва и да импровизираме :-)
Точно така важното е да е вкусно :) А магданозеното песто определено е много вкусно и с доста голямо приложение! :)
Супер идея! Особено за доматена салата :) а колко време може да се съхранява в хладилник?
Ако сложите магданозеното песто в бурканче може да го съхранявате и до седмица, но малко ще промени цвета си, няма да е така ярко зелен :)
Добре де, чесъна няма ли да се блъска на доматената салата? Всичко останало е супер, но чесъна ме обърква. Аз направих, не знам къде да го добавя сега???
Оригинална рецепта от Италия. 100 грама магданоз, без дръжките, 2 склидки чесън, две рибки аншуа осолени, или филе, което предпочитам, едно сварено яйце. Слагате филийка пълнозърнест хляб, заливате я с оцет. Всичко това в кухненския робот. Накрая добавяте зехтин и сол. Може да се маже на филийка, или да се консумира с месо.
Защо без дръжките?
И аншуата /филето ли в кухненски робот?
Нямам търпение да опитам. Толкова лесно, а никога не съм се сещала.