-
нахут300 грама300 грама сварен, или 150 грама суров нахут
-
сусамов тахан2 супени лъжици
-
лимонов сок2 супени лъжици
-
зехтин4 супени лъжици
Необходими съставки:
Рецептата:
Спокойно! Тук не се става дума за онази част от почвата, от която зависи плодородие, а за една много вкусна паста от нахут и тахан. Рецептата за хумус е толкова лесна за изпълнение, че просто няма как да не влезе в книгата с рецепти на новака в кухнята. За почитателите на арабската и източната кухня, хумусът е нещо познато. В ориенталските ресторанти хумусът е сериван като разядка или като гарнитура към основни ястия, както и като сос към фалафел и различни зеленчукови ястия.
- Първата стъпка от рецептата за хумус е подготовката на нахута. Ако за приготвянето на хумус използвате сух нахут трябва да знаете, че той задължително се обработва предварително. Накисвате го във вода и го оставяте да престои една нощ. Ако използвате нахут от консерва, това не е необходимо. На следващия ден го сварявате, докато зрънцата нахут омекнат и го отцеждате от водата. Нахутът изискав доста време за варене, около час ще ви бъде достатъчен. Ако ползвате тенджера под налягане ще ви бъде нужно много по-малко време, не е необходимо да се нафисва предварително и за около 20-30 минути нахутът ще бъде сварен. След като се свари добре е претрийте нахута с ръце, за да паднват люспите от зтънцата нахут и изплакнете добре под течаща вода.
- Следващата стъпка от приготвянето на хумус е да изсипете сварения нахут, тахана, лимоновия сок, солта и зехтина в блендер, или в кухненски робот и да разбиете до получаването на хомогенна смес, което става за около минута. Ако добавяте подправки или чесън, сега е моментът да ги разбиете с останалите продукти. Хумусът е готов!
Съвет: На пазара има два вида тахан: по-светъл (от белени сусамови семки) и по-тъмен (от небелени). Въпреки, че светлият изглежда по-добре, познавачите на здравословното хранене съвсетват да се позва тахан от небелен сусам, тъй като е по-полезен. А от всички най-полезен е домашно приговения сусамов тахан.
Рецептата за хумус - паста от нахут и тахан е изпълнена!
Бележки:
Може да намажете хумусът на препечена филийка, да го използвате като сос, като гарнитура или пък като разядка. Чудено се комбинира в пълнозърнести крекери, или пък с обикновени соленки.
Ако обичате аромата на тахан и държите да се храните здравословно, то може да пробвате рецептата за пълнозърнести сладки с тахан халва. Приготвянето на таханените сладки е точно толкова бързо и лесно, колкото и приготвянето на хумуса, а получените таханени бисквити са чудесно допълнение към вашето кафе! Друга рецепта, носеща аромата на тахан е рецептата за постни бонбони, които освен, че са подходящи за периода на постите, са и чудесно здравословно сладко изкушение.
ДОБЪР АПЕТИТ!
Само 1 уточнение. Таханът би трябвало да се прави от сусам, не слънчогледови семки и е богат на калций именно поради тази причина.
Успех на блога Ви!
Благодаря Ви за уточнението. Наистина е точно така, таханът се приготвя от сусам :)
тахан се получава и от слънчоглед, след извличане на маслото..... вие халва не ядете ли, и колко често срещате сусамова тахан халва по магазините... масово на пазара се предлага слънчогледова
-
Анонимен2017-02-27 14:14:27
КоментирайИма много видове тахан - лично на мен слънчогледовият и лешниковият са ми любими :)